Apel do prezydenta Andrzeja Dudy ws. przeprowadzenia koniecznych zmian w Janosikowym

Szanowny Panie Prezydencie!

Warszawskie Forum Samorządowe od dawna podejmuje szereg działań mających na celu zmianę obecnych przepisów o tzw. Janosikowym. Na przestrzeni ostatnich 10 lat Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk i Wrocław zapłaciły prawie 11 miliardów złotych z tytułu właśnie Janosikowego. W 2020 roku Warszawa będzie musiała zapłacić 1,2 mld zł na inne samorządy, co jeszcze bardziej komplikuje budżet miasta. Janosikowe w obecnej formule jest bardzo niesprawiedliwym rozwiązaniem i wręcz krzywdzącym dla Warszawy, a także dla innych dużych miast. Niestety nie widzimy żadnej chęci ze strony rządu RP, aby zmienić ten stan rzeczy.

W ostatnim czasie ośrodek IBRiS przeprowadził badanie na zlecenie Stowarzyszenia STOP Janosikowe i wyszło z niego, że aż 80% Polaków uważa, że mniej zamożne samorządy w głównej mierze powinny być wspierane przez rząd. Co więcej, większość respondentów (60%) jest zdania, że bardziej zasobne gminy, powiaty i województwa nie powinny dzielić się swoimi dochodami kosztem pogorszenia jakości usług dla własnych mieszkańców.

Dlatego chcemy zaapelować do pana prezydenta o zajęcie się sprawą Janosikowego oraz rozważenia poparcia dla inicjatywy Warszawskiego Forum Samorządowego. WFS chce, aby w ramach budżetu państwa powołać fundusz pomocniczości, który by finansował biedniejsze gminy. Zmiany w Janosikowym przeprowadzili już Niemcy. W 2017 roku niemiecki parlament uchwalił nowe zasady finansowania landów. Od 2020 r. zostanie zniesiony mechanizm transferów solidarnościowych pomiędzy bogatszymi, a biedniejszymi landami. Janosikowe zastąpią wpływy z VAT uzależnione od kondycji gospodarczej landu oraz dopłaty z budżetu centralnego.

Liczymy, że pan prezydent stanie się sojusznikiem samorządów, które nie mogą być karane za zaradność mieszkańców. Sprawiedliwy system jest konieczny, aby takie miasta jak Warszawa, Gdańsk czy Wrocław mogły dalej się rozwijać w sposób dynamiczny.

Z poważaniem,
Grzegorz Gruchalski

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *