Komunikat ws. słów premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących budowy łuku triumfalnego w Warszawie

Warszawskie Forum Samorządowe z olbrzymim zdziwieniem przyjęło słowa premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące budowy łuku triumfalnego, który miałby stanąć w Warszawie ku czci Bitwy Warszawskiego 1920 roku. WFS w żadnym wypadku nie jest przeciwko upamiętnieniu Bitwy Warszawskiej, która jest bardzo ważnym wydarzeniem w historii Polski, jednak sposób prezentacji tego pomysłu jest nieakceptowalny – Propozycja pana premiera to nic innego jak wchodzenie w kompetencje samorządu. Zresztą to nie jest już pierwsza sytuacja, gdy rząd wchodzi w nieswoje buty. Takim jaskrawym przykładem jest pomnik smoleński na placu Piłsudskiego, który naszym zdaniem jest samowolą budowlaną – mówi Grzegorz Gruchalski, lider Warszawskiego Forum Samorządowego.

Propozycja premiera Morawieckiego jest wtórna, gdyż już w lipcu bieżącego roku Rada Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą pomnika. Mamy więc kolejny przykład zagrania pod publikę ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Zdecydowanie lepiej by było, gdyby rząd zostawił takie sprawy władzom Warszawy oraz zajął się sprawną pomocą samorządom, które stracą dużą część dochodów przez reformy rządowe. – Premier Morawiecki niczym jakiś satrapa z republiki bananowej obiecuje na prawo i lewo różne rzeczy nie konsultując ich z samorządami. Zamiast uprawiać taką słabą propagandę powinien zająć się realnymi problemami samorządów, które wpędzane są przez rząd w problemy finansowe – dodaje Grzegorz Gruchalski.

Warszawskie Forum Samorządowe apeluje do premiera Morawieckiego, aby przestał zajmować się tematami, które leżą w gestii samorządów, a skupił się na ważnych sprawach, które trzeba rozwiązać centralnie i systemowo. Pilnych zmian wymaga ustawa o tzw. Janosikowym, która w sposób niesprawiedliwy zabiera pieniądze m.in. Warszawie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *