Komunikat ws. zablokowania warszawskiego programu badań dla seniorów przez rząd

Warszawskie Forum Samorządowe z ogromnym niezadowoleniem przyjęło fakt, że podległa rządowi Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała negatywną opinię warszawskiemu programowi badań profilaktycznych dla seniorów w wieku 70-80 lat. W praktyce oznacza to zablokowanie ważnej części kompleksowego programu „Warszawa dla seniorów”.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji swoją decyzję tłumaczy tym, że program senioralny może zwiększyć kolejki. Używa także sformułowania, że ”potencjalne, powyższe działania mogą wręcz skutkować nadwykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych”. Są to niezwykle skandaliczne i szkodliwe słowa, które segregują ludzi na lepszych i gorszych. Na tych, których stać na profilaktykę i na tych, którzy z powodu niewiedzy lub braku pieniędzy nie mogą poddać się takim badaniom.

Warszawa zarezerwowała w budżecie miasta na program badań profilaktycznych dla seniorów w wieku 70-80 lat kwotę 2,3 mln zł. Projekt miał ruszyć w II połowie 2019 roku – Jesteśmy kompletnie zszokowani tym, że jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia podjęła taką decyzję. Tłumaczenia ze strony Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji są skandaliczne, bo w sposób jawny dyskryminują seniorów. Przecież główną ideą jest właśnie sprawdzenie pacjentów czy mają jakieś schorzenia, a następnie podjęcie leczenia. Działania Ministerstwa Zdrowia to konsekwencja antywarszawskiej polityki PiS – mówi Grzegorz Gruchalski, lider Warszawskiego Forum Samorządowego.

Warszawskie Forum Samorządowe domaga się natychmiastowych wyjaśnień ze strony Ministerstwa Zdrowia w sprawie decyzji, podjętej przez podległą jednostkę – Skierujemy pismo do ministra zdrowia z nadzieją, że jednak sprawa znajdzie swój szczęśliwy finał i program zostanie zrealizowany. Chodzi przecież o zdrowie i życie seniorów – dodaje Grzegorz Gruchalski.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *