Oświadczenie WFS ws. planów podziału województwa mazowieckiego przez rząd PiS

Warszawskie Forum Samorządowe z najwyższym zaniepokojeniem przyjmuje informacje podane przez posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego, który na antenie TVP Info zapowiedział, że jego partia złoży do końca listopada projekt ustawy w sprawie podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie. Finałem tej sprawy byłby wybory do sejmików województwa warszawskiego i województwa mazowieckiego w 2021 roku.

Dla Warszawskiego Forum Samorządowego byłby to zamach na samorząd terytorialny, który podyktowany jest jedynie chęcią zdobycia kolejnego łupu politycznego.

Podjęcie takiej decyzji w trakcie kadencji władz samorządowych, bez koniecznych konsultacji i analiz ewentualnego podziału to działanie wbrew woli mieszkańców powodowane wyłącznie motywami politycznymi. Do tego dochodzą olbrzymie koszty finansowe, a Warszawa i Mazowsze już teraz ponoszą olbrzymie straty z powodu choćby Janosikowego i kolejnych zadań, które są przenoszone na samorządy.

Prawo i Sprawiedliwość od lat nie jest w stanie zdobyć władzy na Mazowszu metodami demokratycznymi. Podział województwa ma zapewne w zamyśle pomysłodawców umożliwić im to metodami dalekimi od standardów przyjętych w demokratycznym państwie prawa i jawnie gwałcącymi zapisy Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.

Dla swoich politycznych celów PiS jest gotowy zniweczyć i zmarnować wysiłek mieszkańców i kolejnych władz Warszawy i Mazowsza, którzy uczynili z tego regionu jeden z dynamiczniej rozwijających się w Europie. Nie ma żadnych merytorycznych podstaw, aby taką reformą przeprowadzać.

Jako Warszawskie Forum Samorządowe wzywamy rząd i kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości do odstąpienia od tego bardzo szkodliwego dla mieszkańców Warszawy i Mazowsza planu. Z ogromnym rozczarowaniem przyjmujemy fakt, że rządzący zamiast zajmować się walką z pandemią koronawirusa próbują rozpętać kolejną wojnę polityczną.

Polska jest w stanie pandemii koronawirusa, z którą rząd sobie nie może poradzić. Jednak nie przeszkadza to Prawu i Sprawiedliwości w snuciu kolejnych planów na podział Mazowsza. Niestety nie ma to nic wspólnego z troską o dobro mieszkańców Warszawy i Mazowsza. Jest to próba zdobycia kolejnego łupu politycznego – mówi Grzegorz Gruchalski, lider Warszawskiego Forum Samorządowego.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *