Rząd chce zagłodzić finansowo warszawski samorząd – komunikat WFS

Warszawskie Forum Samorządowe z olbrzymim niepokojem przyjęło treść pisma do mazowieckiego samorządu, które skierował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Jednym z rozwiązań, które proponuje rząd jest włączenie regionu NUTS 2 – Warszawskiego stołecznego (Warszawa i 9 okolicznych powiatów – piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, grodziski, nowodworski, wołomiński, otwocki, legionowski, miński) do kategorii regionów lepiej rozwiniętych w perspektywie 2021-2027. W praktyce oznacza to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości próbuje odciąć aglomerację warszawską, stolicę i okoliczne powiaty, od unijnych funduszy z regionalnego programu operacyjnego dla województwa mazowieckiego. Z pieniędzy tych korzystano w między innymi projektach metropolitarnych, mających na celu usprawnienie komunikacji w stołecznym regionie. Minister Kościński tłumaczy przy tym, że chodzi tylko o restrukturyzację dotacji i w zamian za odebrane środki przyznane zostaną podobnej wysokości w ramach krajowego programu. Nie sposób jednak nie dostrzec tutaj próby zagłodzenia finansowego przez rząd centralny, warszawskiego samorządu, które pozostaje niezdobytym bastionem opozycji.

W nowym układzie dotacje i ich kwoty będą zależeć wyłącznie od woli rządzących. Jest to bardzo zła propozycja, której celem jest skrzywdzenie Warszawy. Rząd i tak narzucił bardzo wiele swoich obowiązków na samorząd, a teraz próbuje majstrować przy środkach unijnych.

mówi Grzegorz Gruchalski, przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego

W opinii Warszawskie Forum Samorządowego jest to kolejny krok w ramach planu politycznego rozmontowania Mazowsza. Prawo i Sprawiedliwość wciąż dąży do absurdalnego podziału województwa i cała sprawa ze zmianą podziału środków unijnych wydaje się być z tym planem związana. Województwo Mazowieckie wraz z Warszawą rozwija się bardzo dynamicznie mimo różnych przeciwności, które stwarzane są przez rząd.

Rząd zamiast w sposób realny wspomagać samorząd, robi niepotrzebne zamieszanie i utrudnia planowanie finansowania różnych działań. Sytuacja z pandemią jest bardzo ciężka i odbija się znacznie na gospodarce całego województwa.

– dodaje Grzegorz Gruchalski  

Warszawskie Forum Samorządowe liczy, że rząd wycofa się z tego pomysłu, który jawnie uderza w interesy mieszkańców Warszawy i Mazowsza. Po raz kolejny również trzeba apelować o nierozwiązaną do tej pory kwestię Janosikowego, które mocno uderza w budżet stolicy i województwa.

zdjęcie: marekusz / Shutterstock.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *