Upamiętnijmy Marka Edelmana – komunikat WFS

Dziś przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r., było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym takim wydarzeniem w okupowanej Europie. 

Przy tej okazji, Warszawskie Forum Samorządowe zwraca się do władz Warszawy o zawieszenie tablicy upamiętniającej Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania. Mamy już w Warszawie skwer Edelmana i właściwe byłoby, aby właśnie w tym miejscu znalazła się taka tablica. W naszym imieniu stosowną interpelację do miejskich władz skierował radny Kacper Pietrusiński.

Marek Edelman był wybitnym kardiologiem, żołnierzem Polskiego Podziemia, jednym z przywódców powstania w getcie. Uczestniczył również w Powstaniu Warszawskim. W czasach rządów komunistycznych był działaczem opozycji demokratycznej. U schyłku PRL-u wszedł w skład Komisji ds. Mniejszości Narodowych, a rok później uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w ramach komisji ds. zdrowia. W 1998 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Orderem Orła Białego.

Warszawa pamięta o swoich bohaterach. Marek Edelman ma już swój skwer, ale warto uhonorować go dodatkowo tablicą, która będzie przybliżała mieszkańcom, szczególnie tym młodszym, jak ważną postacią był dla Warszawy i dla Polski. Liczymy, że pomysł spotka się z przychylnością władz miasta

– wyjaśnia Grzegorz Gruchalski, przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego.

Źródło zdjęcia: Kpalion – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *