Wnioskujemy o powołanie miejskiego zespołu ds. mobilności współdzielonej

Rozrzucone hulajnogi? Rozpędzeni użytkownicy urządzeń transportu osobistego? Brak miejsc do parkowania współdzielonych pojazdów? To tylko pierwsze z brzegu przykłady zagadnień związanych ze współdzieloną mobilnością, którymi może i powinien zająć się warszawski samorząd. Regulacje na poziomie krajowym są ważne, ale nie wykluczają one podjęcia prac na gruncie lokalnym, co z powodzeniem udało się już w kilku polskich miastach. Dlaczego więc Warszawa miałaby być wyjątkiem?

Warszawskie Forum Samorządowe zwróciło się do Prezydenta Rafała Trzaskowskiego z wnioskiem o powołanie zespołu ds. mobilności współdzielonej, którego zadaniem byłoby opracowywanie propozycji rozwiązań z zakresu implementacji mobilności współdzielonej i kierunków rozwoju miasta ją uwzględniających. Zespół taki miałby składać się z radnych, urzędników, aktywistów miejskich organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli firm działających na rynku mobilności współdzielonej.

Współdzielona mobilność jest narzędziem pozwalającym na osiągnięcie celów takich jak zmniejszenie wykorzystania prywatnych pojazdów, poprawy jakości powietrza, ograniczenia korków, ułatwienia mieszkańcom przemieszczania się po mieście, lepszego wykorzystania przestrzeni publicznej oraz oszczędzania infrastruktury. Wsparcie regulacyjne dla rozwoju współdzielonej mobilności ze strony samorządu leży w najlepiej pojętym interesie miasta i jego mieszkańców. 

Współdzielone pojazdy stały się istotnym elementem ruchu w naszym mieście. Mieszkańcy sięgają po nie coraz chętniej i częściej. Potrzebujemy jednak przemyślenia i uregulowania ich obecności w przestrzeni publicznej, aby mogły nam służyć, a nie utrudniać życie.

– tłumaczy Grzegorz Gruchalski, przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego.

Wniosek Forum spotkał się już z poparciem stołecznych radnych. – Sektor współdzielonej mobilności będzie się rozwijał i jest to nieunikniona reakcja na potrzeby mieszkańców. Ważne, aby działo się to w sposób nietworzący niepotrzebnych konfliktów. Konieczna jest tu współpraca miasta z przedsiębiorcami. Uważam, że pomysł powołania dedykowanego zespołu do zajęcia się sprawami współdzielonej mobilności jest wart rozpatrzenia i będę o to apelował do Prezydenta Trzaskowskiego – komentuje Kacper Pietrusiński, radny reprezentujący w Radzie Miasta dzielnice Bielany i Żoliborz.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *