Wojewoda blokuje warszawską uchwałę krajobrazową – komunikat WFS

Warszawskie Forum Samorządowe z ogromnym niezadowoleniem przyjęło zachowanie wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, który złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na wyrok WSA ws. warszawskiej uchwały krajobrazowej. Działanie wojewody może zablokować prace nad uchwałą, nawet na okres do półtora roku. Uniemożliwia to w dużym stopniu szybkie uporządkowanie chaosu reklamowego w stolicy.

W lutym ubiegłym roku wojewoda mazowiecki uchylił uchwałę w całości zarzucając miastu jej niewłaściwe procedowanie w zakresie braku ponownego uzgodnienia i wyłożenia uchwały, przekroczenia kompetencji ustawowych przy regulacji m.in. reklam świetlnych, liczby nośników reklamowych na nieruchomościach, szyldów i tablic dotyczących inwestycji publicznych. Stołeczny ratusz odwołał się od decyzji wojewody do Warszawskiego Sądu Administracyjnego, który przychylił się do zarzutów dotyczących błędów proceduralnych, ale w całości odrzucił te merytoryczne, dotyczące zapisów uchwały. Gdyby kwestionowane zapisy zniknęły z dokumenty, nie miałaby on żadnego realnego wpływu na zachowanie ładu przestrzennego. 

Parlament dostrzegając rosnący problem chaosu reklamowego wyposażył samorządy w narzędzie do walki z nim – uchwałę krajobrazową. Jej skuteczność w porządkowaniu miejskich krajobrazów możemy oglądać już Gdańsku, kolejne miasta przyjęły swoje uchwały, a wiele innych pracuje nad swoimi uchwałami. Kompletnie niezrozumiałe jest w tej sytuacji zachowanie wojewody Radziwiłła, który zamiast wspierać ratusz w pracach nad uchwałą, zadbać o jej zgodność z przepisami i dążyć do realizacji celów ustawy, blokuje je ponownie, bez żadnego racjonalnego uzasadnienia. 

Zachowanie wojewody  mazowieckiego to rzucanie Warszawie kolejnych kłód pod nogi. Jest to działanie stricte polityczne, które nie ma nic wspólnego z kwestiami merytorycznymi. Władze centralne skoro nie chcą pomagać Warszawie, niech przynajmniej przestaną jej przeszkadzać przy wprowadzaniu dobrych projektów

– mówi Grzegorz Gruchalski, przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego. 

Warszawskie Forum Samorządowe uważa, że działania wojewody rozmijają się całkowicie z oczekiwaniami mieszkańców stolicy, którzy chcą uporządkowania miejskiego krajobrazu i podniesienia standardów estetycznych. 

zdjęcie: ArtMediaFactory / Shutterstock.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *